Як відомо, існують методики, за допомогою яких можна значно підвищити характеристики бетону та поліпшити його експлуатаційні показники. Якщо до недавніх пір це було в основному армування і внесення в суміш різних хімічних домішок, то зараз до цього переліку додалося введення в будівельну суміш різних видів фібри. У цьому матеріалі ми розповімо все про властивості склофібробетону, пояснимо, де і як застосовується склофібра, а також з'ясуємо, які у цього матеріалу є конкуренти.

 

Скляна фібра – що це?

 

 

Склофібра представляє собою тонкі волокна зі скла, фрагментовані на невеликі частини (від 3 до 40 мм при діаметрі нитки 10-15 мікрон). Якщо говорити відверто, то скляна фібра за своєю структурою практично нічим не відрізняється від відомої всім скловати, одна згадка про яку викликає у багатьох будівельників неприємні відчуття. Скло у формі тонких ниток демонструє незвичні як для скла властивості: воно не б'ється, не ламається, зате легко гнеться і демонструє відмінну пружність. Загалом, показує все те, чого зазвичай не вистачає бетону. Тому, об'єднавши скляні волокна і бетон, можна отримати відмінний композитний матеріал, в якому плюси кожного матеріалу будуть доповнювати один одного.

 

Як працює скляна фібра?

 

Будівельники знають, що однією з важливих характеристик будь-якої деталі з монолітного бетону є площа армування. Уявіть собі дві невеликі, однакові за розміром бетонні перемички. Одна нехай буде армована стандартним каркасом з арматури перемінного профілю (зазвичай це чотири поздовжніх стрижня по кутах, пов'язаних між собою поперечними елементами). Інша за формою така ж, але відлита з додаванням скловолокна для бетону.

 

Якщо дотримуватися технології, то в другому випадку площа армування буде значно більшою, так як в середньому на кожен куб бетону додають 0.8 кг склофібри. Цього вистачить, щоб сотні тисяч пружних волокон хаотично заповнили бетон в кожній площині. Щоб було легше зрозуміти, уявіть собі той обсяг, який в бетоні займає 1 кг арматури, і той, який займе кілограм вати, нехай і скляної.

 

Застосування склофібри

 

Скловолокно в бетон додається в різних пропорціях. Це залежить в першу чергу від того, яке навантаження буде приймати на себе будівельна суміш, і якщо для штукатурок досить буває додати 0.3 кг фібри на 1 м3 розчину, то для монолітних робіт може знадобитися до 1.2 кг скляної фібри на кубометр бетону.

 

Фібра-скловолокно вноситься в бетон на етапі сухої суміші, або в уже готовий розчин, і ретельно перемішується до рівномірного розподілу волокон.

 

Переваги та недоліки

 

Коли скловолокно для армування потрапляє в бетон, то воно не тільки служить опорою для суміші, працюючи практично як скелет в організмі, але і частково надає йому свої властивості – морозостійкість, водонепроникність, захист від агресивних речовин. Що найголовніше, будівельна суміш з фіброю не розшаровується і не дає усадку, а після набору міцності починає набагато краще протистояти розтягуванню та згинанню.

 

Але чи тільки фібра скловолоконна дозволяє досягти таких результатів, чи існують і інші варіанти?

 

Порівняння з фіброю з поліпропілену

 

Фібра скляна – далеко не єдиний вид армуючого волокна для бетонів і будівельних сумішей. Фібра з поліпропілену представляє собою зовні схоже волокно, тільки матеріалом для нього служить штучний полімер. Ми випускаємо поліпропіленову фібру під торговою маркою ТМ «Fiber», і знаємо про її характеристики абсолютно все. Якщо порівнювати, яка фібра для бетону – скловолокно або поліпропілен – дає кращий ефект при використанні, то перемога буде за полімером. Давайте розберемося чому!

 

Простота використання

 

Фібра зі скловолокном розподіляється в шарі суміші гірше, ніж поліпропіленова. Щоб домогтися рівномірного розподілу волокон при роботі зі склофібробетоном, доводиться використовувати спеціальні методи нанесення (напилення, контактне формування). Полімерна фібра може бути рівномірно розподілена в суміші навіть при ручному перемішуванні.

 

Хімічна стійкість

 

Фібра скляна чинить чудовий опір впливу кислот, але звичайне скловолокно не може довгий час чинити опір впливу лугу. А бетони на основі портландцементу якраз мають високу лужність, яка присутня в бетоні весь термін його служби. Тому для армування використовують скло складного хімічного складу на базі цирконію, що значно збільшує вартість скляної фібри. Первинний поліпропілен спочатку стійкий до будь-якого агресивного хімічного середовища.

 

Міцність

 

Скловолокно таке ж по міцності, як і високовуглецевий холоднотягнутий дріт, але при цьому володіє набагато меншою щільністю. Тому якщо ви вирішуєте, купити фібру зі скловолокна, або зупинитися, наприклад, на металевій фібрі, то вибір однозначно за скловолокном. При порівнянні з поліпропіленом все не так однозначно.

 

Справа в тому, що поліпропілен м'якший за скло, і, на перший погляд, тут перемога за склофіброю. Але ми врахували цей момент, і для тих робіт, де потрібна саме жорсткість і пружність, ми випускаємо волокна «PoliArm», які представляють собою окремі жорсткі елементи синусоидально-хвилястої форми з орієнтованого первинного поліпропілену. Також в нашому асортименті є структурне синтетичне макроволокно з орієнтованого сополімеру «Fiber X Mesh». Обидва згадані види волокон можуть легко працювати в бетоні як ефективна несуча арматура.

 

 

 

Варто сказати, що їх використання, крім запобігання пошкоджень і виколів в бетоні при транспортуванні і монтажі, а також опору до стирання, дає наступні результати:

 

  • зменшення утворення тріщин при усадці;
  • підвищення міцності бетону на розтягування при вигині;
  • підвищення ударної і втомної міцності;
  • підвищення морозостійкості;
  • підвищення водонепроникності.

 

Детально ознайомитися з результатами лабораторних випробувань ви можете у вкладці «Сертифікація та випробування Poliarm».

 

Вартість

 

Як вже говорили, якісна фібра зі скловолокна повинна бути виконана з цирконієвої сировини, інакше вона буде піддаватися руйнівному впливу лугів в бетоні. Також склофібробетон часто вимагає спеціальних технік нанесення. Крім того, виробництво тонких скляних волокон і об'єднання їх в комплексні нитки на етапі виробництва вимагає дорогого обладнання. Тому склофібра значно дорожче, ніж поліпропіленова, а та, в свою чергу, є найвигіднішим варіантом фібри і дозволяє значно економити фінансові кошти (за рахунок зменшення кількості арматури і зменшення розмірів елементів при збереженні їх міцності).

 

Висновок

 

Склофібра є відмінним матеріалом для дисперсного армування бетонів і будівельних сумішей. Вона відмінно нівелює їх мінуси. Але сьогодні на ринку представлені більш сучасні варіанти фібри, що дозволяють підібрати волокно під виконання конкретних завдань і які можуть застосовуватись як в оздоблювальних роботах, таких як штукатурка, стяжки, так і в роботах основного етапу будівництва – торкретування, заливка конструкційних елементів житлових і промислових будівель.

 

Якщо вас зацікавили переваги використання фіброволокна з полімерів, ви можете зв'язатися з нами за телефонами, вказаними в розділі «Контакти». Ви будете приємно здивовані, наскільки поліпшить і полегшить будівельні роботи застосування поліпропіленової фібри.