Незважаючи на те, що бетон широко використовується в приватному, цивільному та промисловому будівництві, він має низку характерних недоліків. Усадка при висиханні, низька міцність на розтяг при вигині, погана пластичність, пористість, утворення тріщин як на стадії виготовлення, так і в ході експлуатації. Тому в будівництві широко використовуються різні армуючі матеріали, що підвищують основні характеристики бетону. І один з найпопулярніших і найпоширеніших армуючих матеріалів – арматурна сітка.

 

У сьогоднішньому матеріалі розповімо, навіщо потрібна арматурна сітка. Розглянемо основні види цього армуючого матеріалу, способи його укладання та сферу використання. Наприкінці торкнемося теми сучасних армуючих добавок, які можуть стати повноцінною альтернативою класичному армуванню з використанням металевої арматури.

 

Арматурна сітка – що це?

 

Арматурна сітка є єдиною конструкцією, що складається з металевих прутів (стрижнів гладкого або періодичного профілю), з'єднаних зварюванням з дотриманням точної відстані (комірчастості). Багато хто знає, що таке арматурна сітка, тому не будемо зупинятись на визначенні та описі зовнішнього вигляду.

 

 

Сітка з металевої або композитної арматури покращує основні характеристики вже готової конструкції або бетонного виробу (плити перекриття, бетонні блоки тощо). Зокрема, сітка істотно підвищує міцність споруд (особливо монолітних) та їх окремих частин, робить їх стійкими до атмосферних впливів. (перепади температури, вологість, сейсмічна нестійкість тощо).

 

Завдяки армуючій сітці бетонна конструкція стає монолітною, що дозволяє витримувати значні навантаження, у тому числі на розтяг при вигині. Однак і цей армуючий матеріал має деякі недоліки, про що ми розповімо нижче. 

 

Види арматурної сітки

 

Армуючі сітки бувають різними, але з точки зору конфігурації виділяють три основні типи:

 

 1. Поздовжня арматурна сітка вважається класичним односпрямованим видом, що виготовляється з арматури однакового діаметра з кроком стрижнів 50 мм. Розміри комірок можуть бути різними, так само як і довжина і ширина самої конструкції – залежить від того, навіщо арматурна сітка використовуватиметься (для якого типу будівництва).
 2. Поперечна сітка відрізняється від поздовжньої тим, що під час її виробництва використовується арматура різних діаметрів. У цих виробах поперечна (робоча) арматура завжди буде товще, ніж поздовжня, що й визначає сферу використання сітки.
 3. Комбінований тип, коли сітка складається з арматури різного діаметра зі змінним поділом поперечних або поздовжніх стрижнів. Можливе додавання вертикальних стрижнів або створення об'ємних конструкцій із арматурної сітки.

 

Іноді виникає плутанина, оскільки дехто не розуміє, чим арматурний каркас відрізняється від сітки. Арматурний каркас – це комбінований тип сітки, створюваний або на заводі за кресленнями проектної документації, або безпосередньо на будівельному об'єкті з листів арматурної сітки.

 

За типом основного перерізу стрижнів арматурна сітка поділяється на:

 

 1. Легку. При виготовленні використовуються сталевий дріт діаметром 3-5 мм (сітка продається в рулонах), або сталеві прути не більше 10 мм в діаметрі.
 2. Важку. Для виготовлення використовується більш товста арматура (12-40 мм), яка виробляється методом гарячої деформації з обов'язковою високотемпературною обробкою, що підвищує міцність кінцевої продукції.

 

Щодо матеріалу виготовлення, то арматура може бути: 

 

 • металевою – найпоширеніший варіант;
 • пластиковою - зустрічається набагато рідше, і використовується для будівництва спецоб'єктів;
 • скловолоконною – дрібнокомірчаста скловолоконна сітка, що використовується переважно в побутовому будівництві для внутрішніх та зовнішніх оздоблювальних робіт.

 

Приблизно у 98% випадків використовують саме металеву арматурну сітку, оскільки вона повною мірою забезпечує потреби сучасного будівельно-виробничого сектора. 

 

Існує ще неофіційна класифікація арматурних сіток, яка виглядає так: 

 

 • кладкова (використовується для армування кладки цегли або піноблоків);
 • загальнобудівельна (фундаменти, стяжки, монолітне будівництво, виробництво великих бетонних виробів тощо);
 • дорожня (важка сітка, що використовується для будівництва доріг);
 • фасадна (скловолоконна сітка).

 

Важливо! Арматурна сітка повинна бути сертифікованою та виготовлятися відповідно до чинних державних стандартів якості (ДСТУ).

 

Способи укладки та сфера застосування арматурної сітки

 

Незважаючи на розвиток інформаційних технологій, багато хто досі не знає, для чого потрібна арматурна сітка для стяжки. Адже жодна заливка фундаменту або стяжки не обходиться без армування. І арматурна сітка виступає у ролі основного армуючого матеріалу.

 

Де ще використовують армуючі сітки:

 

 1. Для будівництва різних поверхонь, що зазнають значних та постійних навантажень.
 2. Будівництво монолітних споруд (дороги, мости, гідротехнічні споруди, маяки, тунелі та навіть атомні станції).
 3. Виробництво плит перекриття та інших бетонних виробів.

 

Сфера застосування практично безмежна. Починаючи від побутового будівництва (фундамент, армування стін, стяжки тощо), закінчуючи масштабними будівельними проектами.

 

Щодо того, як правильно укладати арматурну сітку, то тут все досить просто. Сітка укладається в мокру або напівсуху стяжку після звукоізоляційного та гідроізоляційного шарів, якщо такі передбачені в рамках проектної документації. При цьому листи сітки додатково в'яжуться дротом, щоб затверділа бетонна конструкція вийшла монолітною.

 

Переваги та недоліки арматурної сітки

 

До переваг використання арматурної сітки можна віднести:

 

 • підвищення міцності бетонної конструкції;
 • менше трудовитрат при монтажі;
 • більш тривалий термін експлуатації.

 

Є й декілька недоліків:

 

 • корозія арматури, що згодом руйнуватиме бетонний шар;
 • підвищена електропровідність;
 • досить висока вартість.

 

Армування бетону металевою арматурою – вимушений захід, який слід слідувати, щоб мінімізувати недоліки «чистої» бетонної суміші.

 

Сучасні армуючі матеріали

 

Арматурна сітка досить довго була основним матеріалом для армування бетону, і в деяких будівельних напрямках вона ще довго буде потрібною і незамінною. Проте нові армуючі будівельні матеріали вже витісняють класичну арматуру, оскільки вони підвищують одразу кілька характеристик бетону. І мова, звичайно ж, про фіброволокно (MicroArm).

 

Фіброволокно (або фібра) є високоміцними екструдованими мікроволокнами з первинного 100% поліпропілену довжиною від 2 до 18 мм. Вважається універсальною армуючою добавкою, яка створює міцну матричну структуру в бетонній суміші, підвищуючи основні та другорядні характеристики бетону.

 

Переваги фіброволокна:

 

 • додаючи фібру в бетонну суміш, значно знижується ймовірність утворення тріщин при усадці (до 70%);
 • міцність розтягування при згині також підвищується приблизно на 30%;
 • додатково підвищуються втомна та ударна міцність (також на 30%);
 • з'являються нові властивості (морозостійкість, водонепроникність, ударна в'язкість);
 • бетонна суміш, у складі якої фібра, практично не розшаровується;
 • з фібробетоном легко працювати (знижується відскок при торкретуванні).

 

 

Фіброволокно сьогодні використовується як у приватному, так і в промисловому будівництві як повноцінна заміна класичного армування з використанням металевої арматури. Допускається використання фібри разом з арматурною сіткою, що ще більше підвищує характеристики бетонної конструкції.

 

 

Сфера застосування фібри MicroArm:

 

 • стяжки, бетонні підлоги (у тому числі промислові), фундаменти, несучі конструкції;
 • дрібні, середні та великі бетонні вироби (тротуарна плитка, бордюрний камінь, плити перекриття, палі та інші бетонні вироби);
 • дороги та промислові покриття;
 • монолітні конструкції на кшталт мостів, тунелів, маяків;
 • гідротехнічні споруди різного призначення.

 

Також фіброволокно широко використовується як добавка для внутрішніх та зовнішніх оздоблювальних робіт, як більш якісна та досконала альтернатива скловолоконній сітці.

 

Фібра – не просто армуюча добавка, а повноцінна заміна класичної арматури. Багато будівельних компаній вже почали використовувати MicroArm, PoliArm і X-Mesh як основні армуючі компоненти, повністю або частково відмовившись від металевих арматурних сіток.