Бетон є дуже міцним матеріалом, але іноді він може не витримати! Причини цього можуть бути різними. У цьому матеріалі ми поговоримо про те, чому кришиться бетон, а також про сучасний спосіб запобігання тріщинам в бетоні.

 

Як працює бетон?

 

Бетон - це штучний кам'яний будівельний матеріал, який добре працює на стиснення. Він витримає величезну вагу, якщо навантаження розподілене рівномірно, і стискає його перпендикулярно поверхні. Наприклад, бетон поширеної марки М500 має розрахункову міцність на стиск 500 кг на квадратний сантиметр поверхні (за умови повного схоплювання суміші, що займає 28 днів). Але варто спробувати розтягнути або скрутити бетонну конструкцію, як вона моментально втратить свою стійкість та отримає пошкодження.

 

Коли бетон не витримує?

 

Навантаження

 

Чому бетон руйнується? Зламати бетонну конструкцію з рівномірним стисненням практично неможливо. Саме міцність на стиск вважається основним показником характеристик бетонної суміші. Насправді, коли одна ділянка стискається, інша починає розтягуватися або згинатися, саме тому на бетонній конструкції починають з'являтися тріщини. Саме з цієї причини бетон фундаменту кришиться, якщо він нерівномірно завантажений - одна частина, під високим компресійним навантаженням, залишається недоторканою, а прилегла ділянка відчуває розтягування і згинання, а через це втрачає міцність. Нерівномірне згинання і розтягнення навантажень можуть завдати шкоди бетонним конструкціям.

 

 

Перепади температури

 

 

Чому бетон руйнується після зими? Під впливом зовнішнього середовища бетонні конструкції мають внутрішню вологу завдяки пористій структурі. Коли температура падає, ця волога замерзає, перетворюється в лід, розширюється і ламає бетон на мікрорівні (як ми пам'ятаємо - він не добре працює на розтяг). У звичайному будівництві популярний бетон із морозостійкістю від F150 до F200. Ці цифри позначають, скільки циклів повного заморожування-розморожування матеріал витримає, перш ніж почне втрачати міцність, але вважається не цикл «зима-літо», а цикл «замерз-розтанув».

 

Усадка

 

Бетонна суміш, готова до заливки, складається з цементу, наповнювачів (піску, щебеню) та води. При її схоплюванні відбуваються внутрішні процеси кристалізації, і частина води випаровується, що змінює суміш в об’ємі (відбувається так звана усадка). Так створюються внутрішні напруження, а через них усадкові тріщини. Це ще одна причина, чому бетон руйнується. Усадочні тріщини – це часте явище під час роботи зі стяжками та монолітними бетонними підлогами.

 

Чим зміцнити бетон? Еволюція міцності!

 

Кришиться бетон найчастіше при розтягуванні та згинанні, але якщо додати до нього елементи, які добре сприймають такі види навантажень, то матеріал можна значно зміцнити. Розглянемо, як змінювалися такі зміцнюючі елементи з розвитком технологій.

 

Сталева арматура

 

 

Оскільки бетон не дуже добре працює на розтяг, то йому треба допомогти, подумав Джозеф Моньє в 1867 році, і запатентував союз бетону і сталі - залізобетону. Цей матеріал протягом багатьох років став найпоширенішим в будівництві. Справа в тому, що сталь відмінно працює на розтяг, а значить, залізобетон має набагато більшу стійкість до більшості статичних і динамічних навантажень. Недолік у нього виявився лише один – він тяжкий. Виявилося, що в масивних конструкціях залізобетон «несе» більше своєї маси, ніж корисного навантаження.

 

Композитна (полімерна) арматура

 

 

Застосування арматури з неметалічних стрижнів стало новою віхою у використанні бетону. Полімерна арматура не створює містків холоду, не схильна до впливу вологи, і навіть при своїй високій насиченості в монолітній конструкції, не переобтяжує її. Здавалося б, все чудово. Але бетон з полімерною арматурою все ж таки має певні мінуси – витрачається додатковий час на установку арматурних сіток, стрижні неможливо розподілити по бетонній конструкції рівномірно (наприклад, у кутах, які найчастіше страждають від механічних пошкоджень), є явні складності при армуванні малих архітектурних форм та криволінійних елементів.

 

Фібра

 

 

Фібра є компонентом у вигляді ниток і невеликих стрижнів різної довжини, що використовується для армування бетону у всьому його об’ємі. Фібра може бути:

 

 • скляна – складається з найтонших склониток довжиною до 12 мм;
 • базальтова – джгути та волокна з розплаву природного каменю;
 • металева – тонкі відрізки дроту (анкерна фібра) або металеві пластинки (фрезерована фібра) з анкерними відгинами
 • поліпропіленова – її волокна виготовлені із пружного поліпропілену.

 

Саме поліпропіленова фібра стала найбільш поширеною в будівництві, завдяки своїм властивостям. Сьогодні обсяг застосування фібробетону з полімерною фіброю наближається до обсягів застосування стандартного залізобетону.

 

Властивості бетону з полімерною фіброю

 

Бетон з додаванням полімерної фібри виходить рівномірно армованим у всіх напрямках. Це дозволяє йому мати підвищену міцність, бути стійким до стирання, не тріскатися під час усадки і мати підвищену морозостійкість. Застосування фібри в масивних конструкціях з бетону разом з класичними арматурними сітками дає можливість значно зменшити їх кількість, а значить, полегшити бетонну конструкцію.

 

Випробування полімерної фібри як мікро- та макроармуючого компонента в бетонах під час лабораторних та промислових випробувань підтвердили, що її додавання дає наступні переваги:

 

 • зменшує усадку;
 • збільшує міцність на розтяг при згинанні;
 • збільшує стійкість до ударних навантажень;
 • знижує розшаровування бетонних сумішей;
 • підвищує корозійну стійкість;
 • знижує трудомісткість будівництва;
 • скорочує витрати на логістику, складання/зберігання.

 

Зрештою, все це призводить до довговічної безремонтної експлуатації конструкцій і споруд, що є головним завданням сучасного будівництва. Зацікавилися застосуванням полімерної фібри? Саме наша компанія є її основним виробником в Україні.

 

Переваги співпраці з компанією «ДІІФ»

 

Ми спеціалізуємося на виробництві мікро- та макроволокон, а також мультифіламентних ниток для різних галузей промисловості, і більше 10 років забезпечуємо виробників бетонів, сухих будівельних сумішей та великі будівельні компанії своєю продукцією. Наша полімерна фібра поставляється на ринки України, Білорусі, Молдови, Казахстану та Польщі.

 

Кришиться фундамент? Важко встановити арматурний каркас у монолітний елемент складної форми? Чи потрібно отримати бетонні елементи підвищеної міцності? Спробуйте додати полімерну фібру, і справа одразу піде на лад! Координати відділу маркетингу та відділу продажів наведені на нашій сторінці «Контакти».