Бетон – довговічний матеріал, який здатний тривалий час витримувати найскладніші умови зовнішнього середовища. Але в деяких ситуаціях навіть він може руйнуватися, причому без впливу критичних згинальних і розтягуючих навантажень. У цьому матеріалі ми розповімо про таке поняття як корозія бетону, про її види, про те, що робити, якщо процеси корозії вже почалися, і що зробити, щоб цього уникнути. Отже…

 

Корозія бетону. Що це?

 

Як можна здогадатися, корозія бетону – це його руйнування, яке відбувається внаслідок хімічних реакцій в сполучній речовині. В цьому випадку бетон втрачає свої властивості і руйнується, причому іноді це відбувається досить швидко.

 

Найпоширеніші причини корозії:

 

  • розчинення цементного каменю під впливом рідини;
  • взаємодія сполучної речовини з присутніми у воді і повітрі кислотами;
  • деструкція бетону через кристалізацію в порах твердих, важкорозчинних речовин, які призводять до появи спочатку мікротріщин, а потім викликають порушення всієї структури.

 

Запускає ці процеси прісна і морська вода; зволоження і висушування поверхонь, а також заморожування-розморожування бетону.

 

Біологічна корозія бетону

 

Біокорозія – це самостійний вид руйнування бетонних конструкцій під впливом продуктів життєдіяльності живих організмів. В умовах високої вологості саме біокорозія стає основним фактором, що визначає швидкість зносу будівельних конструкцій. Особливо від неї страждають будівлі агропромислового комплексу – м'ясокомбінати, молокозаводи, хлібозаводи, тваринницькі ферми. Підвищена вологість повітря, плюс велика кількість органічних сполук, аміаку і вуглекислого газу створюють відмінні умови для мікроорганізмів, здатних викликати корозію. Пориста структура бетону робить його в таких умовах ідеальним «інкубатором» для бактерій і грибів.

 

Електрокорозія бетону

 

Призводить до найшвидшого руйнування. Виникає через блукаючі потоки струму, джерелом яких можуть бути найрізноманітніші прилади і установки, що використовують постійний струм. Процес руйнування в цьому випадку починається від арматури. Найчастіше цей тип корозії бетону зустрічається на електричних підстанціях і в цехах з високовольтним обладнанням, а також на шляхах електрифікованих залізниць, які не обслуговуються належним чином. Запускає її аварійний витік з ліній електропередачі.

 

Корозія арматури в бетоні

 

Елементи із залізобетону додатково можуть страждати від корозії стрижнів арматури. Особливо це критично, якщо арматурні сітки знаходяться близько до поверхні конструкції. Крізь пори волога досягає арматури і запускає процес її руйнування. Основна проблема тут полягає в тому, що елементи із залізобетону, як правило, є високонавантаженими (колони, блоки, плити перекриття і т.д.), а втрата арматурою своїх властивостей веде до повного виходу конструкції з ладу, з усіма витікаючими наслідками.

 

Збитки від корозії бетону

 

У розвинених країнах, де поширене монолітне домобудівництво, щорічний збиток від корозії бетону становить до 4% від валового національного доходу. Це величезні цифри, тому застосування ефективних матеріалів і технологій для захисту бетону і залізобетону від корозії вважається однією з найбільш важливих завдань в сучасному будівництві житлових і промислових будівель і споруд. Але що слід зробити, якщо ви самі зіткнулися з корозією бетону?

 

Що робити, якщо корозія бетону вже почалась

 

Якщо корозія бетону вже почалася (ознаками цього є дрібні тріщини, видимі відшарування, поверхня починає обсипатися, утворюються білі патьоки і пластівц)і, то необхідно терміново вживати захисних заходів. Як і у випадку з металом, найголовніше – усунути фактор, що викликає процес корозії. Для цього використовуються різні просочення, ізоляції, обмазки, рулонні матеріали і багатошарові покриття.

 

Щоб захистити бетон, не обов'язково застосовувати наддорогі матеріали, наприклад, навіть лакофарбові матеріали і грунтовки глибокого проникнення можуть захистити елемент від атмосферних впливів. Рулонні ізоляції і обмазки можуть застосовуватися, коли бетон знаходиться в агресивному середовищі, наприклад, під поверхнею грунту або у воді.

 

Перед нанесенням захисного покриття поверхню бетонного елемента необхідно ретельно очистити, видалити жирові забруднення, промити від речовин, що викликали корозію і ретельно просушити. Великі дефекти і раковини закрити за допомогою бетону того ж складу, або полімерцементними розчинами (до речі, і оштукатурювання полімерцементними розчинами також буде непоганим захистом від корозії). Після очищення підготовлена поверхня грунтується, і на неї наноситься обране захисне покриття.

 

Як уникнути виникнення корозії бетону?

 

Як і хвороба, яку легше попередити, ніж лікувати, з корозією бетону легше боротися до того, як вона виникне. Оптимальним варіантом буде на етапі будівництва передбачити захист бетону від руйнівних впливів, будь то агресивні речовини, висока вологість, або перепади температури. Одним з високоефективних методів захисту монолітних бетонних будівельних конструкцій, стяжок і підлог є їх виконання з фібробетона з полімерним волокном.

 

Фібра – бар'єр для корозії

 

 

Поліпропіленова фібра являє собою полімерні високоміцні екструдовані мікроволокна, піддані хімічній і композитній модифікації. Вона призначена в першу чергу для мікроармування бетону і запобігання виникненню усадочних тріщин. Саме ми є найбільшим виробником такої фібри в Україні, і більше 10 років забезпечуємо своєю продукцією великі будівельні компанії, виробників бетонів і сухих будівельних сумішей. Як показали випробування, додавання навіть невеликої кількості полімерної фібри робить бетон набагато стійкішим до будь-яких видів корозії. Чому це працює? Давайте спробуємо розібратися.

 

 

 

Бар'єр для води – бар'єр для корозії бетону

 

Поліпропіленова фібра збільшує показник водонепроникності бетону в 3 рази. Тому в бетоні з фіброю не відбувається ні розчинення цементного каменю, ні його взаємодії з кислотами, що містяться у воді, і корозія не відбувається. Збільшення показника водонепроникності офіційно зафіксовано випробуваннями, з результатами яких ви можете ознайомитися на сторінці «Сертифікація та випробування Microarm».

 

 

Морозостійкість

 

Перепади температури і повторювані цикли заморожування-розморожування також запускають в бетоні процеси корозії. Застосування полімерних волокон значно збільшує морозостійкість бетону, а надійне зчеплення пружних ниток з бетонною матрицею робить його нечутливим до перепадів температури, що також зафіксовано в ході випробувань. Після 45 циклів заморожування-розморожування фібробетон показав відмінні результати і зберіг свої експлуатаційні показники, що також задокументовано у висновку про випробування.

 

Завдяки підвищенню показників морозостійкості і водонепроникності фібробетон чинить чудовий опір корозії, і за показником роботи руйнування може в 15-20 разів перевершувати звичайний бетон.

 

 

Підсумки

 

Корозія бетону може вважатися бичем сучасного будівництва. Бетон, що піддався її впливу, може повністю втратити несучу здатність і зруйнуватися, навіть якщо на нього не діють ніякі навантаження. Але існують методи, що дозволяють на етапі проектування і будівництва надійно захистити бетонні конструкції. Одним з таких методів є застосування фібробетону.

 

Якщо вас зацікавила можливість застосування полімерної фібри в будівництві об'єктів цивільного та промислового будівництва, можете переходити в розділ «Контакти» для зв'язку з нашим відділом продажів.