Переваги роботи з фіброволокном вже оцінили багато будівельників. Фібра використовується при штукатурці, створенні невеликих архітектурних форм, заливки підлоги, стяжках, влаштуванні монолітних конструкцій. Вона дозволяє уникнути виникнення тріщин в будівельних сумішах, значно підвищує ударну і втомну міцність, підвищує водонепроникність бетону і надає будівельним сумішам безліч інших корисних властивостей. Але яка фібра найкраща? У нас є два варіанти, які використовуються найчастіше і є найпопулярнішими - полімер і базальт. Давайте визначимо, хто з них має бути на першому місці.

 

Терміни, що зустрічаються у статті

 

Щоб усі наші гості розуміли, про що йдеться, наводимо терміни, що зустрічаються по тексту, з відповідними визначеннями:

 

  • фібробетон - бетон, при виготовленні якого використовувалося фіброволокно в обсязі, визначеному будівельними нормами;
  • фібробетонні конструкції - монолітні елементи з фібробетону можуть мати додаткове армування;
  • коефіцієнтом фібрового армування за об'ємом є вміст об'єму фібри в одній одиниці об'єму бетону.

 

Детально про кожен вид фібри

 

Поговоримо про те, з чого роблять різні типи волокон, які розміри вони можуть мати, а також сильні і слабкі сторони при застосуванні. Скажімо так, будь-яка фібра, що використовується відповідно до будівельних норм, робить будівельну суміш більш міцною та довговічною, так як перетворює її в композит, який поєднує в собі міцність відразу двох матеріалів.

 

Базальтова фібра – нитки з каміння

 

 

Базальтове волокно - це розплав гірської породи, застиглий у вигляді тонких ниток. Діаметр волокна становить від 13 до 17 мкм. Довжина волокна становить від 3 до 16 мм. Базальтова фібра підвищує стійкість до виникнення тріщин у 3 рази, міцність до появи сколів - у 2 рази, ударостійкість - у 5 разів. Добре проявляється у влаштуванні промислових підлог, вогнетривких монолітних конструкціях, під час будівництва в зонах, схильних до землетрусів. У зв'язку з тим, що матеріал має природне походження, точно сказати, який розмір волокна буде в конкретному випадку - тобто базальтова фібра не має чіткої градації в розмірах волокон, але найчастіше виділяються розміри, наведені в таблиці.

 

Найменування

Довжина волокна

мм

Діаметр волокна

мкм

Призначення

Фібра базальтова

14-16

17

Стяжки підлоги, промислові підлоги, важкий бетон

Фібра базальтова

12-13

13

Стяжка підлоги, бетони, піно/газоблоки, дорожнє будівництво, торкретування

Фібра базальтова

6-11

13

штукатурні розчини, торкретування

Фібра базальтова

3-6

13

Штукатурні розчини для виробництва сухих сумішей

 

Поліпропіленова фібра– полімери на «службі» бетону

 

 

Поліпропіленова фібра є полімерними волокнами, виготовленими під конкретні завдання. Грубо кажучи, кожен вид поліпропіленової фібри має працювати на своєму місці. Мікрофібра має наступні градації за розміром, і, відповідно, кількість волокна на кілограм:

 

  • 2 мм - застосовують у приготуванні сухих будівельних сумішей;
  • 4 мм - використовується у приготуванні сухих будівельних сумішей, штукатурці, виготовленні декоративних виробів з будівельних сумішей, виготовленні рідких шпалер;
  • 6 мм - використовується у приготуванні будівельних сумішей, штукатурці всередині і зовні будівель, стяжках, виробництві плитки для тротуарів, створенні невеликих форм архітектури;
  • 12 мм – використовується у стяжках, при влаштуванні підлоги у складах, гаражах, виробничих приміщеннях, будівництві дорожнього покриття, заливці ніздрюватого (пористого) бетону і торкрет-бетону;
  • 18 мм – застосовується у будівництві промислових підлог, що зазнають великих механічних навантажень (а також аеродромні покриття, логістичні центри, відповідальні елементи гідроелектростанцій, дорожні полотна) тощо.

 

Полімерна макрофібра має наступну градацію:

 

  • 25 мм – застосовується в облаштуванні промислових підлог, стяжок, дорожніх та аеродромних покриттів, а також у відповідальних монолітних будівель та споруд;
  • 40 мм – застосовується в бетонних конструкційних елементах тунелів, доріг та шахт, у гідротехнічних спорудах та банківських сховищах.

 

 

Крім того, випускаються види полімерної фібри, що використовуються для конкретних завдань. Наприклад, з формою, що збільшує поверхневе зчеплення, або ще з більшою довжиною волокон.

 

Який вид фібри краще?

 

Насправді, базальтова та полімерна фібра – це нішеві продукти, і порівнювати їх таке ж невдячне заняття, як порівнювати штукатурку та шпаклівку. Це буде добре видно з нашої зведеної таблиці параметрів.

 

Порівняльні характеристики базальтової та поліпропіленової фібри

 

Показник

Поліпропіленова фібра

Базальтова фібра

Матеріал

Поліпропілен

Базальтове волокно

Міцність на розрив, МПа

150-600

600

Діаметр волокна

Довільний, в залежності від завдання (від 10 мкм і вище)

13-17

Довжина волокна

2-40 мм

3-16 мм

Модуль пружності

55

45

Коефіцієнт подовження,%

20-150

3-4

Температура плавлення

200°

1450°

Стійкість до лугів і корозії

Висока

Висока

Щільність г/см3

0.9

3

 


Що можна побачити із цієї таблиці? Базальтова фібра впевнено перемагає в одному рядку – температура плавлення. За можливостями вибору розмірів волокна, за модулем пружності та коефіцієнтом подовження поліпропіленова фібра є найкращим вибором. Окремо варто сказати про кінцевий рядок у таблиці - "щільність", вона визначає коефіцієнт фібрового армування за обсягом. З цього значення виходить, що в одному кілограмі поліпропіленової фібри волокон буде в 3 рази більше, ніж у базальтовій, крім того сама конструкція з поліпропіленового фібробетону буде легше, ніж з базальтового.

 

Таким чином, сфера застосування базальтової фібри – вогнестійкі елементи та жароміцні бетони. У всіх інших випадках поліпропіленова фібра буде найкращим вибором. Саме наша компанія є лідером виробництва поліпропіленової фібри і вже понад 10 років забезпечує своєю продукцією великі будівельні компанії та промислові підприємства.

 

Трохи про компанію ТОВ «ДІІФ»

 

Ми виробляємо мікро- та макро- поліпропіленову фібру та мультифіламентні нитки для різних галузей промисловості. Окрім стандартних видів фібри, у нас можна придбати структурне синтетичне макроволокно з орієнтованого кополімеру «X MESH», кольорове фіброволокно ТМ «MicroColor», ультраволокно «Diflon Electro» та мультифіламентні нитки.

 

Бажаєте надавати гарантію на свою роботу? Знати, що клієнти завжди будуть задоволеними? Спробуйте перелічені поліматеріали у справі, і одразу побачите, наскільки покращиться якість виробництва!