Фахівці, пов'язані з будівництвом, чудово знають, як використання фібри впливає на бетони та будівельні суміші. Її волокна значно зменшують тріщиноутворення при усадці, підвищують міцність, морозостійкість і водонепроникність, а також запобігають розшаруванню. У зв'язку з таким солідним набором позитивних характеристик багато хто замислюється, чи можна зробити фіброволокно своїми руками. Давайте знайдемо відповідь це питання.

 

Якою буває фібра промислового виробництва?

 

Сучасна промисловість випускає безліч видів фібри, тому що фібробетон користується попитом у різних галузях будівництва. Найчастіше використовувані волокна для його створення це:

 

  • поліпропіленові;
  • базальтові;
  • металеві;
  • скляні.

 

Якщо намагатися отримати фібру в домашніх умовах, слід орієнтуватися саме на ці матеріали. Давайте з'ясуємо, яка саморобна фібра буде найпростіша у виробництві.

 

Базальтова фібра

Базальтова фібра – це нитки з базальтових порід каменю, отримані шляхом його плавлення та подальшого перетворення розплавленого базальту на волокно.

 

 

Температура плавлення цієї породи становить 1400°. Тому така фібра для бетону своїми руками не може бути створена - розплавити базальт і зробити з нього нитки без складного обладнання досить проблематично.

 

Металева фібра

Металева фібра – це нарубаний на відрізки тонкий сталевий дріт, або металеві пластинки з анкерними відгинами.

 

 

Найчастіше використовуються відрізки сталевого дроту, товщиною 0,1–0,5 мм та довжиною від 1 до 5 см. Чи реальна металева саморобна фібра для бетону? Мабуть так. Вам доведеться запастися кусачками, пасатижами (кожному відрізку необхідно надати трохи хвилясту форму), дротом потрібного діаметра і великим запасом терпіння. Номінальна витрата металевої фібри становить 20 - 40 кг/м3, тому якщо у Вас великі обсяги бетонування, враховуйте часовий аспект.

 

Скляна фібра

Скляна фібра - це стійке до луг скляне волокно діаметром 10-15 мікрон.

 

 

Використовується в будівельних сумішах при обробних роботах, часто як наповнювач для гіпсу. Виготовити її в домашніх умовах неможливо, але можна спробувати замінити волокнами скловати. Таке волокно має подібну товщину 3-15 мікрон, і якщо мат цього матеріалу ретельно розділити на дрібні шматочки, то у Вас вийде скляна фібра, зроблена своїми руками (а точніше, її певний аналог).

 

Поліпропіленова фібра

 

Поліпропіленова фібра – тонкі волокна різної довжини (від 6 до 40 мм) з термопластичного полімер пропілену (пропену), піддані хімічній та композитній модифікації. Це найпопулярніший вид із усіх. Саме тому питання про те, як витотовити поліпропіленову фібру своїми руками, цікавить багатьох.

 

 

Що цікаво, її аналог можна створити, і в мережі є кілька рецептів. Найпопулярніші варіанти – порізати на шматочки необхідної довжини поліпропіленову мотузку, або поліпропіленовий мішок (у них зазвичай продають борошно або цукор). Оскільки середня витрата волокон повинна становити від 0,6 до 1 кг волокон на 1м³ бетону, то поліпропіленова фібра своїми руками – це реально.

 

Чому всі перелічені варіанти саморобних фібр не працюватимуть?

 

Прочитайте визначення поліпропіленової фібри. Там написано, що її волокна зазнають хімічної та композитної модифікації. Також обробляються волокна всіх перерахованих фібр. . І знаєте чому? На це є дві причини. Перша полягає в тому, що необхідно, щоб будівельна суміш, в якій знаходиться волокно, мала відмінну адгезію з поверхнею фібри, тому формується спеціальним чином. Друга - волокна фібри не повинні злипатися один з одним, тому їх обробляють спеціальними речовинами. Саморобна фібра може й поліпшить характеристики бетону або будівельної суміші, але не набагато, а часу з нею Ви втратите дуже багато.

 

Правильний варіант

 

Замість того, щоб різати 20 кг сталевого дроту на шматочки по 2 см, а потім надавати їм форму, або смугувати мішок з-під цукру, відраховуючи по сантиметру, краще придбати готову фібру, виготовлену на якісному устаткуванні і, яка пройшла всі необхідні випробування. Тим більше, що вартість поліпропіленової фібри, виробництвом якої ми займаємося, не така велика в порівнянні з вартістю більшості будівельних сумішей або арматури, і є нижчою, ніж у інших видів фібри.

 

Зверніть увагу на продукцію:

 

  • мікрофібра «МІКРОАРМ» з довжиною волокон від 2 до 18 мм;
  • структурне синтетичне макроволокно «ПОЛІАРМ» для об'ємного армування, з довжиною волокон 25-55 мм;
  • макроволокно з орієнтованого кополімеру поліпропілену «X MESH» у вигляді скручених жорстких волокон довжиною 23, 39 і 54 мм.

 

Для кожного виду полімерного волокна, який ми виробляємо, є технічні карти з рекомендаціями по застосуванню і результатами пройдених випробувань і перевірок.

 

Тому не варто думати про те, що може замінити фібру для бетону. Якщо Ви вирішили будувати, то зробіть це якісно. Тільки такий підхід може принести впевненість в тому, що все робиться якісно, і на довгі роки.