Бетонні підлоги найбільш поширені в промисловому, цивільному і побутовому будівництві. У цьому матеріалі ми розповімо, як зробити їх ще міцніше і довговічніше, а також уникнути виникнення тріщин при усадці. Сучасна технологія армування бетону при влаштуванні підлоги на різних об'єктах цікава тим, що дозволяє значно покращити експлуатаційні характеристики за мінімальних фінансових і трудових витрат.

 

Короткий вступ

 

Чи потрібно армувати стяжку? У промисловому будівництві армування проводиться обов'язково. У побутовому... теж. Справа в тому, що воно не тільки підвищує загальну міцність конструкції, але і запобігає появі тріщин при усадці. Особливо важливо проводити армування бетонної стяжки при влаштуванні теплих підлог – це усуне можливе розтріскування при нагріванні та охолодженні теплопровідників.

 

Класичний варіант армування бетонної підлоги

 

Спочатку армування бетонних підлог здійснювалася арматурною сіткою. Вони застосовуються у промисловому будівництві при заливанні підлог у цехах, ангарах та інших промислових приміщеннях.

 

Сітки для армування виготовляються із сталевого дроту, з'єднаного точковим зварюванням в осередки розмірністю 50-200 мм. Чим менше осередки, тим вища міцність кінцевого покриття. У будівництві зазвичай використовують арматурні сітки зі сталевого дроту перетином 3 мм і квадратами зі стороною 100, 150, 200 мм.

 

 

Технологія армування

 

Арматурні сітки укладаються, перекриваючи один одного, на ширину одного-двох осередків. Щоб вони не зміщувалися при маніпуляціях та під час заливки, їх можна зв'язати та зафіксувати в'язальним дротом. Оскільки арматура повинна працювати всередині самої стяжки, а не за її межами, всю конструкцію піднімають на одну третину від товщини загального шару бетону. Підняти сітку над основою можна за допомогою спеціальних полімерних розпірок потрібної висоти (у побутовому будівництві для цього використовуються гіпсокартонні квадратики або інший подібний матеріал).

 

Переваги та недоліки металевих сіток

 

Армування підлог за такою технологією значно збільшує його міцність. У приватному будівництві армування підлог із металевою сіткою може використовуватися при будівництві гаражів, а також на тих ділянках підлоги, де передбачаються значні навантаження – зазвичай це підлога під камінами та печами.

 

Але є у цієї технології й недоліки – арматурна сітка схильна до корозії, вона переобтяжує покриття* і вимагає значних витрат праці при встановленні.

 

Армування за допомогою сіток зазвичай ведеться на промислових об'єктах, при будівництві торгових площ, офісів та інших будівель та споруд, з підвищеним експлуатаційним навантаженням.

 

Армування підлоги за допомогою фібри

 

Сучасний варіант армування бетону при влаштуванні підлог передбачає використання фібри. Фібра (від лат. fibra - волокно) - полімерний компонент у вигляді ниток різної довжини та структури.

 

Бетонування підлог з фіброю застосовується і в промисловому, цивільному та побутовому будівництві. Воно дозволяє за низьких трудовитрат істотно збільшити експлуатаційні характеристики бетону:

 

 

Спочатку фібра являла собою обрізки сталевого дроту. Сьогодні найпоширенішим варіантом є поліпропіленова фібра, тому що при подібних показниках міцності на розрив і кручення, вона не схильна до корозії, простіше в роботі та дешевше. Наша компанія є найбільшим виробником такої фібри в Україні*.

 

* ТОВ «ДІІФ» – виробник мікро та макроволокон та мультифіламентних ниток для різних галузей промисловості. Понад 10 років ми забезпечуємо своєю продукцією будівельні компанії та промислові підприємства, та поставляємо її на ринки не лише України, а й Білорусі, Молдови, Казахстану та Польщі.

 

Полімерна фібра може застосовуватися на стяжках та бетонних підлогах будь-якої товщини, чим вигідно відрізняється від класичної арматури. Ще однією її перевагою є те, що вона поступово заповнює шар бетону по всьому обсягу роблячи його міцнішим. Також з нею дуже зручно працювати у приміщеннях складної форми, за наявності великої у приміщенні кількості колон (монтаж арматурних сіток у цьому випадку може зайняти тривалий час).

 

Технологія армування

 

Правила армування бетону волокном абсолютно прості – воно додається до суміші на початковому етапі перемішування, при цьому не потребує спеціального обладнання та інструменту. Фібра рівномірно розподілиться як у готовій бетонній суміші, так і при сухому перемішуванні компонентів (піску, щебню, цементу та води). При механізованому перемішуванні це займає 2-4 хвилини. Усі роботи ведуться так само, як із простим бетоном і не вимагають жодних спеціальних знань.

 

Яку фібру додавати в бетон для підлоги і скільки?

 

Для влаштування підлог у житлових та промислових приміщеннях ми зазвичай рекомендуємо використовувати волокно MicroArm TM "FIBER":

 

 

  • для стандартних стяжок (мінімально можлива товщина бетонної стяжки - 20 мм, звичайної - 40, максимальної - 80 мм), рекомендуємо використовувати волокно розміром 6 мм, витрата фібри складе 0,6-1,1 кг / м3;
  • для бетонної підлоги та стяжок, що зазнають підвищених навантажень (на складах, гаражах і виробничих приміщеннях), використовуються волокна розміром 12 мм, їх витрата становить 0,9-2,0 кг / м3;
  • для будівництва монолітної бетонної підлоги великої товщини використовуються волокна довжиною 18 мм, з витратою 0,9-2,5 кг / м3.

 

Армування промислової підлоги також можливе із застосуванням синтетичного макроволокна PoliArm з довжиною елементів 25 мм та витратою 2,2-4,0 кг/м3. Також армування проводиться за допомогою структурного синтетичного макроволокна Fiber X Mesh, розробленого нами спеціально для монолітних бетонних покриттів.

 

 

Товщина шару, мм

Довжина волокна, мм

Витрати фібри Fiber X Mesh кг/м3

До 100

X Mesh 23/39

1-3

Понад 100

X Mesh 39/54

1-3

 

Переваги та недоліки поліпропіленової фібри

 

Армування стяжки підлоги з поліпропіленовою фіброю виглядає в більшості випадків краще, ніж армування сітками металевої арматури, тому що вона:

 

  • легше;
  • не схильна до корозії;
  • не вимагає високих витрат праці та спеціального обладнання;
  • може застосовуватись на тонких стяжках (2-3 см).

 

При цьому таке армування стяжки фіброю значно підвищує її міцність, усуває усадкові тріщини, зменшує пилоутворення та поглинання води. Таке армування застосовується повсюдно.

 

Комбінований метод

 

Там, де потрібна максимальна міцність покриття підлоги (цехи заводів важкої промисловості, ангари з технікою), може застосовуватися комбінований метод армування, при якому арматурні сітки працюють у фібробетоні. Навіть якщо на таку підлогу постійно діятимуть високі механічні навантаження та вібрації – вона залишиться цілою.

 

Висновок

 

Сподіваємося, що ми змогли донести інформацію, що стяжка з армуванням – це міцно, а у випадку з фіброю із полімеру ще просто і швидко. Якщо Вас зацікавило застосування нашої фібри у будівництві, ми будемо раді допомогти. Зв'язатися з нашими менеджерами можна за номерами та електронною поштою, вказаними на сторінці сайту «Контакти».